Cykl warsztatów dla rodziców i opiekunów inspirowanych metodą Porozumienia Bez Przemocy

Terminy:

Moduł podstawowy: 18., 25. stycznia, 1. i 8. lutego, w godz. 17.30-20.30 (pierwsze spotkanie do 21:00)

Miejsce: Kraków, Klub Malucha Tup Tup, ul. Wiedeńska 108, Kraków

MODUŁ PODSTAWOWY:

Jak budować kontakt z dzieckiem poprzez rozmowę? Co mówić, a czego unikać w komunikacji? Jak nawiązać porozumienie, gdy dziecko się złości, a jak rozmawiać, gdy sami jesteśmy w emocjach? Jak formułować prośby, żeby dziecko je usłyszało? Co stosować zamiast kar i nagród?

Zapraszamy na warsztaty rodziców i opiekunów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje komunikacyjne i budować z dziećmi partnerskie relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Program opiera się na metodzie „Porozumienia Bez Przemocy” (Nonviolent Communication), której twórcą jest amerykański psycholog Marshall Rosenberg. NVC, zwane inaczej językiem serca, uczy otwartego wyrażania swoich uczuć i potrzeb, a także ułatwia zrozumienie uczuć i potrzeb drugiej osoby. NVC sprzyja budowaniu głębokich relacji z poszanowaniem potrzeb wszystkich członków rodziny.

 

W TRAKCIE WARSZTATÓW:

 

  • Dowiesz się, co sprzyja, a co utrudnia nawiązanie porozumienia z dzieckiem
  • Poznasz zasady budowy komunikatów empatycznych na podstawie metody NVC
  • Wzmocnisz umiejętność rozpoznawania i nazywania swoich uczuć i potrzeb, a także uczuć i potrzeb dziecka
  • Nauczysz się reagować w trudnych sytuacjach za pomocą 3 narzędzi NVC (wyrażenie siebie, empatia i auto-empatia)
  • Poszukasz różnych rozwiązań w wybranych przez Ciebie sytuacjach w relacji z dzieckiem
  • Zwiększysz akceptację zarówno dla swoich potrzeb, jak i potrzeb dziecka
  • Nauczysz się wzmacniać autonomię i poczucie pewności siebie dziecka

 

TEMATY SPOTKAŃ:

 

  1. Jak zacząć rozmowę? 4 kroki do porozumienia (3,5 godziny)
  2. Dziecko w emocjach. O sile empatii (3 godziny)
  3. Jak odmawiać i jak reagować na odmowę dziecka? Czyli asertywność wg NVC (3 godziny)
  4. Nagrody i pochwały – co stosować w zamian? O wdzięczności w NVC (3 godziny)

 

MODUŁ ROZSZERZONY (dla zainteresowanych):

Poznałaś/eś metodę „Porozumienia Bez Przemocy” i praktykujesz ją dłużej lub krócej w domu, w przedszkolu lub szkole. Niektóre rzeczy być może Ci się sprawdzają i pozwalają pogłębić Twoją relację z dzieckiem lub podopiecznym. Mogą też pojawiać się momenty,w których czujesz bezradność i masz wątpliwości, czy to ma sens i czy to działa. Być może obwiniasz siebie za napady złości, a Twój wewnętrzny krytyk nie daje Ci spokoju. Starasz się podążać nową ścieżką, ale stare nawyki często biorą górę.
Zapraszam Cię na ten warsztat, który pomoże ci „osadzić się” w praktycznym stosowaniu „Porozumienia Bez Przemocy” w relacji z dzieckiem i samym sobą, a także pogłębić swoją wiedzę i poznać kolejne narzędzia. Na warsztacie będzie też miejsce na podzielenie się wszystkimi wątpliwościami, które chciałabyś/chciałbyś rozwiać i przestrzeń na zajęcie się trudnymi emocjami, które pojawiają się w Tobie, kiedy pełnisz rolę rodzica.

 

W TRAKCIE WARSZTATÓW:

 

  •  Przyjrzysz się głębiej złości – zarówno Twojej, jak i dziecka, poznasz jej rolę i znaczenie, odkryjesz myśli i przekonania, które mogą nasilać jej działanie, doświadczysz transformacji, która pozwoli Ci dotrzeć do głębszych potrzeb; poznasz również narzędzia pomocne we wspieraniu siebie i dziecka, kiedy pojawia się złość.
  • Przy wspierającej atmosferze opartej na akceptacji i zaufaniu, będziesz mieć okazję przepracować to, co nazywamy potocznie „błędami” rodzicielskimi – to czego się wstydzisz lub za co się obwiniasz. Doświadczysz uzdrawiającej mocy empatii oraz transformacji poczucia winy i wstydu. Nauczysz się również przepraszać dziecko za coś, czego żałujesz (z pozycji osoby biorącej odpowiedzialność za siebie)
  • Poznasz podstawy mediacji w duchu NVC, które będziesz miał/a okazję praktykować na wybranych przykładach w konfliktach pomiędzy   dziećmi lub dzieckiem a inną osobą dorosłą (np. babcią, teściową, wychowawcą, drugim rodzicem)
  • Poznasz również wachlarz możliwości i reakcji , które możesz zastosować w tych momentach kiedy odczuwasz brak dostępu do empatii.
  • Podczas warsztatów omówimy też temat bycia dobrym rodzicem dla samego siebie. Wyruszysz na spotkanie swojego „wewnętrznego dziecka”, a także odkryjesz i wzmocnisz tę część siebie, która posiada naturalne pokłady empatii, miłości i mądrości.

 

TEMATY SPOTKAŃ:

 

  1. Złość moja i dziecka – transformacja złości, praca z przekonaniami (3,5 godziny)
  2. Rodzic w poczuciu winy – transformacja poczucia winy i wstydu, wybaczanie sobie, przepraszanie (3 godziny)
  3. Rodzic mediator – mediowanie konfliktów pomiędzy rodzeństwem, rówieśnikami a także pomiędzy dzieckiem a innymi dorosłymi (np. babcią, opiekunem, rodzicem, rówieśnikiem) (3 godziny)
  4. Być rodzicem dla siebie – empatia dla „wewnętrznego dziecka” (3 godziny)

 

Moduł rozszerzony przeznaczony jest dla osób, które:
• znają podstawy metody „Porozumienia Bez Przemocy” (4 kroki,empatyczne słuchanie, minimum 8 godzin warsztatowych)
• ukończyły moduł podstawowy lub inny kurs komunikacji empatycznej

 

METODY:


W trakcie warsztatów będziemy pracować w oparciu o scenki dialogowe, demonstracje, medytacje, pracę indywidualną, w parach i na forum.
Będziemy korzystać m.in. z metod: Porozumienia Bez Przemocy, Coachingu Transformacyjnego oraz metody Richarda Schwartza „System Wewnętrznej Rodziny”.

 

 

TRENER:

 

Agata Olszak-Szymula –  Trenerka Komunikacji Empatycznej, Coach, Mediator NVC i Praktyk Terapii IFS. Absolwentka Studium Porozumienia Bez Przemocy, Akademii Mistrzów Treningu, Kwalifikacyjnego Kursu Pedagogicznego, kursu Socjoterapii, Coachingu Transformacyjnego i Systemowego oraz Kursu Terapii IFS (Level 2). Zajmuje się m.in. tematyką rodzicielską, inspirując się nurtem Rodzicielstwa Bliskości, pedagogiką Jespera Juula, wiedzą z zakresu neurobiologii oraz metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC) i Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS). Prowadzi autorskie warsztaty komunikacji empatycznej dla rodziców i opiekunów, a także sesje indywidualne coachingowe i terapeutyczne. Współpracuje z licznymi placówkami oświatowymi, m.in. Polskim Instytutem Montessori, prowadząc szkolenia dla kadry żłobkowej, przedszkolnej i szkolnej. Do pracy z uczestnikami warsztatów wnosi własne doświadczenie 5-letniej pracy terapeutycznej u Olgi Haller, a także własnej pracy rozwojowej, która trwa nieprzerwanie od 20 lat. Założycielka Strefy Relacji, w ramach której organizuje i prowadzi warsztaty oraz sesje indywidualne m.in. dla rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzieży. Prywatnie szczęśliwa żona i mama 11-letniej Uli, 8-letniego Julka i macocha 20-letniej Zosi.
www.strefarelacji.pl

 

OPINIE UCZESTNIKÓW:

 

„Bardzo polecam: kameralnie, sympatycznie, szczerze, uczciwie, bez oceniania, bez krytyki, na wesoło a czasami z ciarkami na plecach (w moim przypadku nawet ze łzami w oczach). Zawsze chciałam być idealną mamą. Teraz po warsztatach wiem, że nawet gdy popełnię jakiś błąd, kiedy czasem odpuszczę i tak jestem najlepszą mamą, jaką mogłyby mieć moje dzieci :) Teraz jestem mamą, nianią, żoną patrzącą w nowy sposób na bliskich. Jestem sobie wdzięczna za to, że znalazłam czas aby uczestniczyć w warsztatach. Dzięki nim poczułam się prawdziwym człowiekiem.”  

Monika

 

„Mimo że NVC i proces komunikacji na nim oparty były mi znane już wcześniej [od dawna stosuję ich elementy w pracy z Maluszkami], to dopiero te warsztaty zmusiły mnie do głębszych refleksji i pozwoliły spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Trenerka – przesympatyczna i ciepła osoba, która potrafi wprowadzić na zajęciach przyjazną i nieskrępowaną atmosferę.”

Kasia

 

"Brakuje mi słów by wyrazić swoją wdzięczność, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach. Wiele rzeczy było dla mnie nowych, wiele odkrywałam na nowo i widzę w sobie dużą zmianę. Przede wszystkim mam lepszy kontakt z emocjami, które są dla mnie trudne i powoli uczę się sobie z nimi radzić."

Ola

"Ogromnie polecam te warsztaty. Chcą dotrzeć do dzieci, najpierw docierasz do siebie, a potem relacje z dziećmi stają się łatwiejsze i przejrzystsze. Nauczyłam się akceptować ludzi takimi, jacy są, bez oceniania i etykietowania. Warsztaty pomogły mi w powolnym odkrywaniu siebie, przez co w większym stopniu przeżywania szczęścia".

Gosia

 

RECENZJA:

http://www.ml-eko.pl/porozumienie-bez-przemocy/

 

CENA BEZ RABATU:

Moduł podstawowy: 750 zł

CENA RABATOWA:

Moduł podstawowy : 700 zł (w przypadku zapisania się i wpłacie zaliczki do 31. sierpnia 2022, dla rodziców Tup Tupa, dla absolwentów innych warsztatów Agaty, w przypadku zapisania się pary)

ZADATEK: bezzwrotny 50zł, który jest potwierdzeniem rezerwacji

ZAPISY:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

INFORMACJE MERYTORYCZNE: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 604 085 911

 

 

 

 

 

Warsztaty dla rodziny Warsztaty dla szkoły Warsztaty dla biznesu Warsztaty dla Ciebie